Usta Fotoğrafçı Ansel Adams Biografik Sunumu 12 Aralık’ta Trabzon FOTOGRAFEVİ’nde

Ansel Adams

Usta Fotoğrafçı Ansel Adams Biografik Sunumu

12 Aralık 2015 Cumartesi 19:00’da Trabzon FOTOGRAFEVİ’nde fotoğraf ve sanatseverlerle  buluşuyor.

 

ANSEL EASTON ADAMS

14 yaşında fotoğraf çekmeye başlayan Adams, 1923 yılından itibaren High Sierra dağlarını fotoğrafladı. 1919 yılında doğanın ve doğal güzelliklerin korunmasını amaç edinen Sierra Club ile tanışması ve kulübün resmi fotoğrafçısı olması ile Sierra Dağı fotoğraf çalışması oluştu. Bu uğraşın sonuçlarını, 1927 yılında yayınlandı. 1929 yılında Strand ile karşılaşması ve personel fotoğrafçı olarak çalışmaya karar vermesi yaşamanın dönüm noktasını oluşturdu.

1932 yılında Edwart Weston, Imogen Cunningham, John Paul Edwards, Preston, Consuelo Kanaga, Alma Lavenson, Sonya Noskowiak, Henry Swift, Willard Van Dyke, Brett Weston ve Edward Weston gibi büyük fotoğrafçılarla ‘’f/64 Fotoğrafçılar Birliği’ni kurdu. Büyük format fotoğraf makinelerinin objektiflerinin ulaşabileceği en kısık diyaframdan adını alan bu grup bir de manifesto yayınlayarak görüşlerini ve fotoğraf tarzlarını bildirdiler.

1933 yılında, Stieglitz ile tanıştı. Aynı yıl Stieglitz’den etkilenerek Kaliforniya’da kendi fotoğraf okulunu ve galerisini açtı. 1934 yılında bu okulu kapatarak, çalışmalarını manzara fotoğrafçılığında olgunlaştırdı. 1939 yılında San Fransisco ‘’Museum of Modern Art’’ müzesinde ilk kişisel sergisini gerçekleştirdi. 1940 yılında Beamont Newhall ile birlikte bu müzenin fotoğraf bölümünü kurdu. 1955 yılından itibaren ‘’Yosemite Valley’’de, çalışma gruplarıyla sistemli olarak çalıştı. Yosemite Milli Parkı onun sayesinde en etkileyici kareler ile belgelenmiş oldu. 1968 yılında doğayı koruma adına yaptıkları ile içişleri bakanlığının en yüksek sivil onur madalyası olan üstün hizmet madalyası ile ödüllendirildi. ‘’Zone System’’ ışıklandırma buluşunun teorik ve pratik kurumlarını oluşturdu. Birçok sergi ve kitap yayını zamanımızın en meşhur fotoğrafçılar arasında anılmasının nedenidir.

Ansel Adams’ ın geliştirdiği Zone Sistem , nesneler üzerindeki ışığı ve tonları, daha çekim yapmadan önce ayrıntılarıyla incelemek ve sonuç görüntünün nasıl olacağını kavrayıp, ona göre pozlama, banyo ve baskı işlemlerini belirlemek anlamına gelmektedir. Amaç kusursuz bir negatif ve kusursuz bir baskı elde etmektir.

Winter-trees-michigan

Ansel Adams

Tenaya_Lake_Clouds_R_1440S

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın