Aytekin Çakmakçı 04 Ekim’de Trabzon Fotoğrafevi Derneğinde

Aytekin Çakmakçı 04 Ekim’de Trabzon Fotoğrafevi Derneği’nde

 

DAVETLİSİNİZ

04 Ekim 2018 Perşembe akşamı 19:00 da Trabzon Fotoğrafevi Derneği etkinliğimizde,  Sn Aytekin Çakmakçı sunum ve söyleşisi ile TRABZON FOTOGRAFEVİ DERNEĞİ Lokalinde 19:00 da birlikte olacağız davetlisiniz.

 

ÜCRETSİZDİR __________________________________________________
Etkinliğimiz Program Akışı : 04 Ekim 2018 Perşembe
__________________________________________________
19:00  Aytekin Çakmakçı sunum ve söyleşisi

 

ETKİNLİK ADRESİ:
TRABZON FOTOĞRAFEVİ Derneği LOKALİ

Kunduracılar Cad.No:66 A Türk İşhanı Kat 1 Trabzon

Aytekin Çakmakçı Hakkında;

1949 Trabzon doğumlu. Çok genç yaşta set fotoğrafçılığı ve kamera asistanlığıyla girdiği sinemada, usta bir görüntü yönetmeni oldu. 1984’te Acı adlı filmden başlayarak yetmiş beş sinema veya TV yapımında görev aldı. Bunların arasında 80’lerde Kan, Yılanların Öcü, Güneşe Köprü, Prenses, Sen Türkülerini Söyle, Çağdaş Bir Köle, Bir Avuç Gökyüzü, Biri ve Diğerleri, Muhsin Bey, İpekçe, Arabesk, Düttürü Dünya; 90’larda Kurt Kanunu, Uzlaşma, Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri, Yumuşak Ten, Işıklar Sönmesin, Mum Kokulu Kadınlar, Avrupalı gibi filmler ön plana çıkıyor.

Çakmakçı, Şerif Gören’den Tunç Başaran’a, Ertem Eğilmez’den Orhan Aksoy’a, Zeki Ökten’den Bilge Olgaç’a, Erdoğan Tokatlı’dan Ersin Pertan’a, İrfan Tözüm’den Sinan Çetin’e, Reis Çelik’ten Ümit Elçi’ye birçok yönetmenimizin en başarılı filmlerine katıldı. Mesleğini çok iyi bilen, kuramdan pratiğe her alanda deneyimli ve yetkin bir sanatçı olarak tanındı. Bu nedenle, Eskişehir Anadolu’dan Marmara’ya, Mimar Sinan Sinema-TV Merkezi’nden 9 Eylül’e, İTÜ Mimarlık’tan İFSAK Sinema Kursları’na, sayısız üniversite veya kursta verdiği dersler de onun hayatının ayrılmaz bir parçası.

1986’da Yılanların Öcü ile Altın Portakal’da, 1996’da ise Mum Kokulu Kadınlar ve Işıklar Sönmesin’le Altın Koza’da En İyi Görüntü Yönetmeni seçilen Çakmakçı, 1987’de Yalnız Efe ve ardından Yaprak Dökümü dizileriyle başladığı TV çabalarını daha sonra ön plana aldı. Ve 2000’li yıllarda hemen tümüyle TV için çalıştı. Ancak son yıllarda yine sinemaya dönmüş gözüküyor. Ayrıca fotoğraf da çekiyor ve 1999’da Galata’da açtığı ilk kişisel sergisinden sonra bu etkinliğini de sürdürüyor.
– Atilla Dorsay

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın