Altın Palmiye, Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kış Uykusu’na

Nuri Bilge Ceylan Altın Palmiye Ödülünü Aldı
Nuri Bilge Ceylan Altın Palmiye Ödülünü Aldı

Nuri Bilge Ceylan’ın yönettiği ‘Kış Uykusu’ filmi Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye Ödülü’ne layık görüldü.

Ceylan ödülünü alırken, “Ödülümü son bir yılda Türkiye’de hayatını kaybeden gençlere adıyorum” dedi.
Ceylan ödülünü Uma Thurman ve Quentin Tarantino’nun elinden aldı.
Bu ödül daha önce 1982 yılında ‘Yol’ filmiyle yine ülkemize gelmişti.
Başrolde Haluk Bilginer var
‘Kış Uykusu’nun başrolünde Haluk Bilginer yer alıyor.
Filmin diğer önde gelen oyuncuları Demet Akbağ, Melisa Sözen, Ayberk Pekcan, Serhat Mustafa Kılıç, Tamer Levent, Nejat İşler ve Nadir Sarıbacak.
Filmde Kapadokya’da inzivaya çekilen emekli bir oyuncunun hikayesini anlatılıyor.
Cannes’da En İyi Yönetmen Ödülü ‘Foxcathcher’ filmiyle Bennet Miller’ın oldu.
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü Timothy Spall’a (Mr. Turner), En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Julianne Mooore’a (Map to Stars) gitti.
Jüri Özel Ödülü, Xavier Dolan imzalı ‘Mommy’ye, En İyi Senaryo Ödülü Andrey Zvyagintsev’in ‘Leviathan’ına gitti.

Cannes’daki ilk ödülü değil
Ceylan, ‘Uzak’ filmiyle 2003’te ‘Büyük Jüri Ödülü”nü kazandı.
2006’da ‘İklimler’ Cannes’da FIPRESCI ödülüne layık görüldü.
2008’de ‘Üç Maymun’ ile En İyi Yönetmen ödülünü aldı.
2009 yılında festival jürisinde yer alan Ceylan, 2011’de ise ”Bir Zamanlar Anadolu’ ile yine ‘Büyük Jüri Ödülü’ne layık görüldü.

NURİ BİLGE CEYLAN KİMDİR?

Nuri Bilge Ceylan, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi’nde iki yıl sinema eğitimi gördü. 1980’lerde kimi portföyleri Gergedan gibi dönemin nitelikli kültür ve sanat dergilerinde yayınlanan Nuri Bilge Ceylan, yaptığı dört filmin de, yönetmenliğini, senaryo yazarlığını ve yapımcılığını üstlendi. Sinemaya Koza adlı kısa filmiyle adımını atan Nuri Bilge Ceylan bu filmiyle, Cannes Film Festivali’nin ilgili bölümüne katılma başarısını gösterdi.

Nuri Bilge Ceylan 1997’de ilk uzun metrajlı filmi olan ve başta Berlin Film Festivali olarak pek çok dünya festivalinde gösterilen üç bölümlü, otobiyografik ve pastoral Kasaba filmini, 1999 yılında da bir meta-film olan ve ilk iki filmdeki otobiyografik izleği sürdüren ve büyük başarı kazanan Mayıs Sıkıntısı’nı çekti. Film, Berlin Film Festivali’nin yarışmalı bölümünde gösterilmişti.

56. Cannes Film Festivali’nde yarışan ve favori filmler arasında gösterilen Nuri Bilge Ceylan’ın 2002 yapımlı dram filmi Uzak, Altın Palmiye’den sonra festivalin ikinci önemli ödülü olan ‘Büyük Jüri Ödülü’nü (‘Grand Prix’) aldı. Filmde yalnız ve yabancılaşmış iki kuzeni oynayan filmin başrol oyuncuları Muzaffer Özdemir ve film tamamlandıktan hemen sonra bir trafik kazasında ölen Mehmet Emin Toprak da ‘En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü paylaşarak Türk sinema tarihinin en parlak başarılarından birine imza attılar.

Nuri Bilge Ceylan’ın dördüncü uzun metrajlı filmi olan İklimler, 2006 Cannes Film Festivali’nin yarışma bölümüne kabul edildi. Ceylan’ın o güne kadar çektiği en büyük bütçeli eser olan film, dijital görüntü teknolojisiyle kotarıldı ve görüntü yönetmenliğini Ceylan’ın kendisinin üstlenmediği ilk filmi olma özelliğini kazandı. Filmin bir diğer önemli özelliği ise, Nuri Bilge Ceylan’ın bu kez kamera önüne de geçerek, eşi Ebru Ceylan’la başrolleri paylaşmış olmasıdır.

Nuri Bilge Ceylan 2008 Cannes Film Festivali’nde küçük zaafların büyük yalanları doğurmasıyla parçalanan bir ailenin, gerçeklerin üzerini örterek bir arada kalma çabasını anlatan Üç Maymun filmiyle “En İyi Yönetmen Ödülü”nü aldı. Ödülü aldıktan sonra yaptığı teşekkür konuşmasında “Bu ödülü birisine adamak istiyorum: Tutkuyla sevdiğim, yalnız ve güzel ülkeme…” dedi. 64.Cannes Film Festivalinde Bir Zamanlar Anadolu’da filmiyle Büyük jüri ödülüne layık görüldü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın